Darže besimaitinantys graužikai gali būti rimta problema. Daržovių ir vaisinių augalų augintojai dažnai skundžiasi dėl didžiulės žalos, kurią padaro šių mažų kenkėjų antplūdis. Deja, standartinių kovos su jais metodų kartais nepakanka, kad jie būtų visiškai išnaikinti. Laimei, yra veiksmingesnių būdų, kurie gali padėti išnaikinti graužikų problemą.

Kodėl graužikai sode kenkia?

Pelės, stirnos, žiurkės ir kiti gyvūnai gyvena išoriniuose dirvožemio sluoksniuose. Tai natūrali jų mitybos aplinka, kurioje jos taip pat atsiveda jauniklius. Dažniausiai jie maistui ima augalus, kuriuos daugelis iš mūsų augina darže. Populiariausi graužikų skanėstai yra šakniastiebiai, jaunų daigų ūgliai, taip pat morkų ar petražolių šaknys.

Šie iš pažiūros nekalti ir maži gyvūnėliai, ropodami tuneliais, prisideda prie augalų šaknų, jaunų ūglių ar ką tik pasėtų augalų sunaikinimo. Dėl išrausiamų lizdų po dirvožemiu kai kurie augalai gali supūti. Tačiau problema yra didesnė, nes šie organizmai turi labai dideles dauginimosi galimybes. Viena patelė net kelis kartus per metus susilaukia daugybės palikuonių, o tai gali apsunkinti rūpesčius, susijusius su geros augalų būklės palaikymu.

Graužikų naikinimas – kaip apsaugoti daržą nuo jų?

Žiurkės ir pelės mėgsta susikurti lizdus krūvose, malkų krūvose ir aukštoje žolėje. Visą sodininkystės sezoną prižiūrėkite, kad žolė būtų nupjauta. Nesudėkite išmetamų augalų į krūvas šalia sodo, sudėkite juos į maišus ir išmeskite į šiukšliadėžę. Periodiškai perkelkite medienos krūvas. Jei pelės įsiveisusios komposto krūvose, padarykite komposto krūvą kuo mažiau patrauklią pelėms. Kas savaitę apverskite kompostą ir apipurkškite jį sodo žarna. Daugiau apie sodo ir dažo priežiūrą: https://tarpmusu.lt/category/namai-buitis/sodas-kiemas-darzas/

Jei į sodą graužikus privilioja paukščių lesyklėlės, gali tekti jas kelioms savaitėms nuimti, kad graužikai suprastų, jog nemokami pietūs baigėsi. Užkirskite kelią paukščių sėklų išsiliejimui atsargiai pildami lesyklą ir laikydami paukščių sėklas uždarose metalinėse dėžutėse, kurių graužikai negali perkąsti.

Kovokite su vejos lervomis – lervos vilioja daugybę graužikų, įskaitant suopius, kurmius ir žiurkes. Naudokite pieno sporas ar kitas priemones, kad sunaikintumėte vejos vikšrus ir graužikai nebeturėtų maisto šaltinio. Be to, kad neleisite graužikams patekti į sodą, taip pat sumažinsite japoninių vabalų populiaciją, o tai papildomas privalumas sodininkams.