i norvegija

Po pasaulį keliauja ne tik žmonės. Plaukia jūromis, skraido lėktuvais, vežiojami vilkikais arkliai, paukščiai, avys, zoologijos sodų augintiniai ir žmonių laikomi naminiai gyvūnai. Transportavimo metu jų gerove rūpinamasi ne prasčiau nei žmogaus. Laukinius ir naminius gyvūnus dažnai reikia perkelti iš vieno kontinento į kitą. Kaip tai padaryti greitai, saugiai ir išsaugoti gyvūno gerovę? Šiam tikslui naudojami transporto lėktuvui gyvuliams arba specialūs vagonai jei gabenama geležinkeliais.

Gyvūnų ir gyvulių transportavimas tarp valstybių yra sudėtingesnis nei paprastų krovinių nes čia taikomi griežtesni reikalavimai, reikia paruošti daugiau dokumentų. Gyvūnų transportavimas nėra paprastas procesas. Tokius krovinius aptarnauja specialiai apmokyti darbuotojai, kelionės metu turi būti pasirūpinta skirtingais gyvūnų poreikiais. Gabenimo kaina išauga ir dėl to kad pats perkėlimo procesas turi būti greitas tam kad gyvūnai nesikankintų ir čia svarbi greita komunikacija ir problemų sprendimas iškilus nesklandumams.

Naminiai gyvūnai transportuojami plastikiniuose narveliuose užtikrinama jų higiena ir viskas daroma taip kad jie patirtų mažiau nuostolių. Kartais logistikos netgi siunčia nuotraukas gyvūnų šeimininkams kad įrodytų jog su jų augintiniu viskas tvarkoje. Neretai tenka gabenti ir sergančius gyvūnus kuriuos lydi veterinaras

Laivais ir vilkikais dažniausiai gabenami galvijai yra jaučiai, karvės, avys, kiaulės. Europos Sąjungos šalyse gyvuliai dažniausiai gabenami vilkikais, Patys didžiausi galvijų eksportuotojai yra prancūzai, vokiečiai ir ispanai. Kiekvienam gyvuliui transportuoti reikia turėti gyvulio sveikatos būklę patvirtinantį sertifikatą kurį išduoda veterinarijos tarnybos. Transporto įmonėms keliama daug kitų reikalavimų dėl gyvulių saugaus gabenimo, jų poreikių aprūpinimo kelionės metu, todėl ne visos pervežimo įmonės užsiima gyvulių gabenimu. Norint pervežti gyvulius reikia transportavimo metu užtikrinti temperatūrines sąlygas, gyvūnai negali būti susispaudę vienas prie kito, gauti vandens ir maisto jei kelionė ilga. Gyvulių pervežimo kaina priklauso nuo gyvūno rūšies ir maršruto ilgio. Apskaičiuota kad vidutiniškai vieno kilometro kaina svyruoja 2 eurų ribose.

Kad ir kaip besistengtų pervežėjai, gyvūnų mirčių transporto metu neįmanoma išvengti. Nors tai ir ženkliai mažesni rodikliai nei prieš 10 ar 20 metų tačiau vis tiek išlieka 2-5 proc. Dėl šų priežasčių už gyvūnų gerovę kovojančios organizacijos siekia paviešinti kuo daugiau atvejų kai į Norvegiją, Australiją, Rusiją pervežami gyvūnai žuvo dėl netinkamų laikymo sąlygų ir norėtų tai uždrausti.