Buhalterinė apskaitaBuhalterinė apskaita – tai įmonės – mažos, vidutinės, didelės – finansinių operacijų registravimo, klasifikavimo ir kaupimo procesas, skaitinių duomenų rinkimas ir tvarkymas. Be apskaitos neįmanoma jokia gamyba, paslaugų teikimas, taigi, neįmanoma net įmonės veikla.

Šiandien neretai teigiama, kad buhalterinė apskaita – tai informacinė sistema, apjungianti įmonės ūkinę veiklą ir įmonės darbuotojus arba vadovą, priimančius tam tikrus sprendimus. Būtent buhalterinė apskaita suteikia reikiamą informaciją tinkamiems sprendimams priimti ir vystyti sėkmingą ūkinę veiklą.

Buhalterinė apskaita skirstoma į vidinę ir išorinę. Vidinė (valdymo) apskaita – tai operatyvinė gamybinė apskaita valdymo sprendimams priimti, o išorinė (finansinė) apskaita – tai įmonės visos veiklos apibendrinta apskaita, pagal kurios duomenis nustatomi įmonės finansiniai rezultatai, pavyzdžiui, pelnas arba nuostoliai, ir sudaromos finansinės ataskaitos. Jos skiriasi duomenų apimtimi, struktūra ir tikslumu.

Kitas vidinės (valdymo) ir išorinės (finansinės) apskaitos skirtumas – jų pagrindinis tikslas. Išorinės buhalterinės apskaitos tikslas yra pateikti tikrą teisingą informaciją apie įmonės ataskaitinio laikotarpio rezultatus ir finansinę situaciją. O vidinės buhalterinės apskaitos tikslas – gerinti įmonės veiklos planavimo ir kontrolės sistemą. Taigi, čia skiriasi ir vidinės bei išorinės apskaitos informacijos vartotojai: vidinės buhalterinės apskaitos informacija skirta vidiniams vartotojams (vadovams, darbuotojams), o išorinės – išoriniams vartotojams (akcininkai, klientai, konkurentai ir t. t.).

Buhalterinės apskaitos sistema priklauso nuo pačios įmonės tipo ir dydžio, veiklos ypatybių ir valdymo struktūros, taip pat nuo kitų aplinkybių.

Taigi, buhalterinė apskaita – itin svarbi kiekvienai įmonei, nepriklausomai nuo jų dydžio, nes tinkamai atlikta apskaita padeda kontroliuoti gamybą ir įmonės veiklą, todėl ir apsisaugoti nuo finansinių sunkumų, rasti tiesiausią kelią į sėkmingo verslo kelią.