Komplementariosios ir alternatyviosios medicinos ištakos šiandien Lietuvoje sietinos su 1989-1990 m. praktikomis ir metodais, jie šiuo metu yra integruoti į Lietuvos nacionalinę sveikatos apsaugos sistemą: akupunktūra, autologinė treniruotė, fitoterapija, hipnoterapija, homeopatija, mankštos terapija, masažas, refleksologija.

Kas yra alternatyvi medicina?

Alternatyvi medicina ir papildomoji medicina (papildomoji ir netradicinė) – šiais terminais apibūdinamos įvairios terapinės praktikos, kurios nėra pagrįstos tautos tradicijomis ar integruotos į pirminės sveikatos priežiūros sistemą. Pavyzdžiui, akupunktūra yra tradicinės kinų medicinos dalis, tačiau daugelyje Europos šalių ji laikoma alternatyvia medicina, nes tai nėra šalies sveikatos priežiūros tradicijos dalis. Tradicinė kinų medicina ir tradicinė Indijos medicina – Ajurveda šiuo metu populiarėja Vakarų pasaulyje kaip alternatyviosios medicinos forma.

Ar Lietuvoje populiarus alternatyvus gydymas ir alternatyvi medicina?

Šiuo metu visoje Europoje (ne išimtis ir Lietuva) didėja PAM paslaugų ir produktų populiarumas ir vartojimas. 2010 m. sausio mėn. keturios pagrindinės Europos PAM organizacijos (Europos Homeopatijos taryba ECH, Europos gydytojų taryba ECPM, Tarptautinė medicininės akupunktūros ir susijusių metodų taryba ICMART ir Tarptautinė antroposofinės medicinos asociacija) paskelbė, kad statistika rodo, kad maždaug 65 proc. žmonių yra išbandę šią gydymo formą. Taip pat apie 30-50% PAM paslaugų ir/ar produktų naudojami sveikatai palaikyti. Taip pat nuo 10% iki 20% per pastaruosius metus lankėsi pas PAM gydytoją ar išbandė šią praktiką.

Kas trukdo visuomenei priimti alternatyviosios medicinos siūlomus metodus?

Dabar viešojoje erdvėje atsiranda daug informacijos apie netradicinius gydymo būdus ir sveikatą, jų keliamus pavojus ir privalumus, o tai yra gerai. Tačiau ši informacija dažnai turi neigiamą atspalvį, ypač kalbant apie metodus, susijusius su bioenergetika, energetika, tai yra kažkas nepažįstamo visuomenei, nes mokyklose ir universitetuose mūsų niekas nemokė. Šiuolaikinis mokslas kalba apie dalykus, kurie dar visai neseniai buvo priskiriami metafizikai ar okultizmui: kvantinę fiziką, holografiją, vibracinio rezonanso principus, sūkurių laukus ir kitus šiuolaikinio mokslo aspektus, moksliškai įrodančius energijos egzistavimą ir jos poveikį žmogui. Tai ateities medicina.