Vaisiai ir daržovės suteikia maistinių medžiagų, kurios sumažina ligų riziką ir kasdien papildo organizmui būtiniausius vitaminus, mineralus ir kalorijas. Kai kurių daržovių ir vaisių sudedamųjų dalių struktūra yra žinoma, todėl galime juos pasigaminti sintetiniu būdu. Tačiau ar jų vartojimas pakeis natūralią mitybą?

Šiandien po ilgametės patirties žinome, kad taip tikrai nėra. Tai pamatysime labai populiaraus vitamino C ir beta karotino, žinomo dietologų pasaulyje, pavyzdžiu. Žmonės, vartojantys natūralų vitaminą C su maistu, rečiau suserga tam tikromis vėžinėmis ligomis nei tie, kurie vartoja sintetines vitamino C tabletes. Kodėl? Vitaminas C yra askorbo rūgšties pavadinimas. Nėra skirtumo tarp askorbo rūgšties, gautos iš citrinos, ir chemiškai pagamintos askorbo rūgšties. Kalbant apie cheminę sudėtį, ji yra tokia pati, tačiau vėžio prevencijos tyrimų rezultatai rodo, kad yra skirtumų. Pasirodo, čia lemiama ne pati rūgštis gryna forma, o šalia jos esantys ingredientai šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. Šie papildomi ingredientai yra bioflavonoidai ir fenoliai, esantys visuose augaluose, kuriuose yra askorbo rūgšties. Šie junginiai ir keletas kitų, kuriems dar neišrastas pavadinimas, greičiausiai yra tas priedas, dėl kurio naturalūs vitaminai C veikia efektyviau, o jo profilaktinis poveikis neprilygsta jokiam sintetiniam produktui.  Daugiau straipsnių apie vitaminų poreikį organizmui, rasite https://tiktarpmusu.lt/category/grozis-sveikata/papildai-vitaminai-vaistai/

Taip pat daug tyrimų buvo skirta kitai maistinei medžiagai: beta karotinui. O šiuo atveju padidėjusį susidomėjimą šiuo konkrečiu ingredientu lėmė jos poveikis mažinant sergamumą tam tikromis vėžio rūšimis. Buvo gautas dirbtinis beta karotinas ir atrodė, kad ši medžiaga (karotenoidas, sintetinis all-trans beta karotinas) gali tapti stebuklingu vėžio prevencijos vaistu. Tačiau tolesnių tyrimų metu atsitiko kažkas netikėto – žmonės, nepastebėjo, kad šie sintetiniai vitaminai turėtų teigiamą poveikį. Po kurio laiko paaiškėjo, kad sintezės proceso metu susidaro tik vienas all-trans izomeras, o gamtoje beta karotinas turi tris pirminius izomerus. Gamtoje beta karotinas yra neatsiejamas nuo kitų karotinoidų. Tai yra alfa karotinas, liuteinas ir zeaksantinas. Todėl logiška teigti, kad vieno karotinoido skyrimas visiškai neatlieka savo vaidmens, nes kitos natūraliomis sąlygomis esančios sudedamosios dalys su juo nesąveikauja. Tik vartojami kartu, jie atlieka savo gydomąjį vaidmenį, žinomą žmonėms šimtus metų.

Šie du pavyzdžiai įrodo, kad gamta mums siūlo produktą, kurio negalima pakeisti sintetiniu gaminiu. Lygindami natūralius ir sintetinius ingredientus, taip pat turėtumėte atsižvelgti į ingredientus, kurie palaiko ar netgi leidžia juos įsisavinti.