Geodeziniai matavimai – kas tai? Toks klausimas lydi kone kiekvieną, kuris pirmą kartą susiduria su tuo, jog jiems reikalingi geodeziniai matavimai. Jie gali būti atliekami žemės sklypams arba pastatams skirtingais atvejais.

Sklypo geodeziniai matavimai dažnai reikalingi įsigijus sklypą ir jame statant naują statinį ar namą. Taip pat siekiant padalinti vieną turimą žemės sklypą į atskirus arba priešingai – sujungti kelis į vieną, pakeisti sklypo paskirtį ar nužymėti sklypo ribas. Matavimų metu yra identifikuojamas esamas nekilnojamasis turtas, nustatomos žemės sklypo bei statinių fizinės ribos bei taškų koordinatės. Tokiu būdu yra apskaičiuojamas tikslus sklypo plotas, remiantis šiais matavimais, nustatomi kadastro duomenys.

Tuo tarpu geodeziniai matavimai pastatams atliekami juos naujai pastačius, taip pat po rekonstrukcijos ar kapitalinio pertvarkymo. Matavimų metu taip pat yra nustatoma pastato tapatybė, geometriniai, techniniai duomenys bei fizinių ribų koordinatės.

Remiantis šiais matavimais taip pat atliekamas išpildomosios geodezinės nuotraukos (požeminių tinklų ir komunikacijų) sudarymas bei topografinių planų rengimas. Šie yra reikalingi tam, kad būtų galima numatyti įvairias apsaugos zonas, būtini prieš bet kokius statybos projektavimo darbus. Nuotraukoje numatomi esančių požeminių inžinerinių tinklų bei komunikacijų aukščiai, atstumai nuo objektų ir yra įvedami į savivaldybės duomenų bazę.

Visa tai gali atlikti tik šios srities kvalifikuoti specialistai, licencijuotos įmonės, kurios gali vykdyti šią veiklą. Už šių asmenų bei įmonių veiklos atestaciją bei licencijavimą yra atsakinga Nacionalinė žemės tarnyba, kuri ir suteikia kvalifikacijos pažymėjimus. Taigi, kuomet reikalingi geodeziniai matavimai, nelieka nieko kito, kaip tik kreiptis į specialistus.

Visų pirma, labai svarbu įsitikinti, ar įmonė arba asmuo turi galiojantį kvalifikacijos pažymėjimą. Antra, nepasitikėti įmonėmis, kurios tikina, jog matavimus gali atlikti nuotoliniu būdu, nes tai neįmanoma.